Про нас

Потреба у згуртованому багатонаціональному колективі журналістів-розслідувачів ще ніколи не була настільки гострою. Ми живемо в епоху глобалізації, коли бізнес, як і злочинність, є багатонаціональними.

Зараз журналісти-розслідувачі працюють більш ніж у 150 країнах, йдучи слідами злочинців і співпрацюючи зі своїми колегами набагато організованіше і глибше, ніж будь-коли раніше. Вони стали, по суті, «спецвійськами» світової журналістики. Для того, щоб досягти успіху у своїй роботі, журналісти всього світу потребують найкращої підготовки та найсучасніших технологій. Для цього і створено Глобальну мережу журналістів-розслідувачів.

GIJN об’єднує 244 неурядові організації у 90 країнах світу. Усі члени мережі підтримують та розвивають розслідувальну журналістику; їх зусилля спрямовані на подальше розширення цієї мережі як глобального медіахабу, де розслідувачі всього світу можуть знаходити партнерів для транскордонних репортажів, обмінюватися досвідом, контактами та передовими технологіями.

Зусилля нашої команди в проєкті GIJN українською спрямовані на затвердження стандартів журналістики, розвиток та зміцнення мережі журналістів-розслідувачів у всіх країнах, де розуміють українську мову.

Хто може стати членом GIJNчитайте тут.

Наша мережа

 

gijn-network-map
Натисніть тут, щоб дослідити карту.

Наша місія

Глобальна мережа журналістів-розслідувачів є міжнародним центром для журналістів-розслідувачів. Наша головна місія полягає в підтримці та зміцненні розслідувальної журналістики у всьому світі; ми приділяємо особливу увагу представникам репресивних режимів і маргіналізованих спільнот. Серцем GIJN є міжнародна асоціація некомерційних журналістських організацій. З моменту свого заснування в 2003 році GIJN виросла до 244 груп членів у 90 країнах. Сьогодні, команда GIJN працює у 24 країнах, чотирнадцятьма мовами, щоб об’єднати найініціативніших журналістів світу, надаючи їм інструменти, технології та організовуючи навчання для боротьби зі зловживаннями владою та непідзвітністю. Серед наших видів діяльності:

Конференції та тренінги: кожні два роки GIJN організовує та спільно з партнерами приймає Глобальну конференцію журналістів-розслідувачів. З 2014 року ми також організовуємо Азійську конференцію журналістів-розслідувачів. Крім того, GIJN навчає журналістів у всьому світі інструментам і технікам розслідувань на інших конференціях, семінарах, вебінарах, майстер-класах й у відеоуроках, працюючи за нашими власними програмами та за допомогою програм наших членських і партнерських організацій. Наші конференції передбачають програму стипендій, яка підготувала понад тисячу журналістів з країн, що розвиваються, і країн з перехідною економікою.

Ресурсний центр GIJN: безоплатні онлайн-ресурси GIJN щодня використовують журналісти зі 100 країн чотирнадцятьма мовами (англійською, арабською, індонезійською, бангла, китайською, німецькою, французькою, гінді, португальською, російською, іспанською, турецькою, українською та урду). Завдяки сотням порад, відеороликів та посібникам з різних напрямків журналістської діяльності Ресурсний центр швидко стає місцем, куди журналісти всього світу насамперед приходять за порадою та допомогою у підготовці своїх матеріалів.

Служба підтримки GIJN з моменту створення в 2012 році відповіла на понад 15 000 запитів про допомогу з усього світу. Маючи доступ до сотень експертів із методів розслідування, журналістики даних, розвитку некомерційних організацій, фінансування, безпеки та інших напрямків, служба підтримки відповідає на широкий спектр запитів.

Тренінги зі сталого розвитку: GIJN також пропонує низку ресурсів, оцінювання та тренінгів з передових практик для стабільного розвитку розслідуваальних ЗМІ. Завдяки консультативним послугам GIJN ми можемо оцінити потенціал організації, ділову практику, фандрайзинг, безпеку та юридичну відкритість, а також надати рекомендації щодо підвищення організаційного потенціалу.

Публікація та створення мережі: GIJN постійно публікує матеріали на на 20 платформах соціальних медіа 14-ма мовами, показуючи тенденції, події, новини та методи журналістських розслідувань і роботи з даними в усьому світі. Щодня наш головний сайт відвідують читачі в середньому зі 140 країн. Наші регіональні редакції публікують у соцмережах сотні матеріалів на місяць.

Послуги для членів мережі: GIJN допомагає своїм членським організаціям, наприклад, отримати доступ до програмного забезпечення і платних баз данних зі знижкою або безкоштовно; надає пріоритетний доступ до служби підтримки, ресурсного центру та конференцій GIJN; а також безкоштовні консультації щодо збору коштів, ділової практики та передових методів звітності.

Міжнародні нагороди: кожні два роки GIJN присуджує нагороду Global Shining Light Awards, яку вручають журналістам із країн, що розвиваються, або країн з перехідною економікою за видатне журналістське розслідування під загрозою чи тиском.

Виклики, з якими стикається наша професія, дуже серйозні: журналістів садять у в’язницях, у них стріляють, їхні матеріали піддаються цензурі, а ЗМІ закривають, з ними судяться та їх переслідують, багатьом з них не вистачає фінансування, підготовки та інституційної підтримки, але всі ці перешкоди долаються тим прогресом, якого ми досягли у поширенні журналістських розслідувань у найвіддаленіших куточках планети.

Запрошуємо вас приєднатися до нас

«За будь-якими мірками, GIJN – це дивовижна історія успіху. Донори та активісти громадянського суспільства визнають цю організацію унікальним глобальним зібранням найкращих із найкращих журналістів-розслідувачів нашого часу, які об’єднали свої зусилля для розширення та розвитку професії… GIJN ідеально підходить для допомоги цеху, оскільки спільна транскордонна розслідувальна робота надає нові можливості, протидіючи фейковим новинам медіаманеврам, які заважають суспільству притягувати до відповідальності можновладців… GIJN тільки починає реалізовувати свій потенціал» – Еллен Х’юм, Міжнародні радники з розвитку ЗМІ.

Коротка історія GIJN

Глобальна мережу журналістів-розслідувачів була заснована у 2003 році, коли понад 300 журналістів з усього світу зібралися на другу Всесвітню конференцію з розслідувальної журналістики у Копенгагені. З того часу GIJN виросла до мережі, що об’єднує 244 членські організації в 90 країнах.

Кожні два роки GIJN проводить Глобальні конференції журналістів-розслідувачів, які з 2001 року зібрали понад 8000 журналістів зі 140 країн. Організації-члени GIJN також проводять регіональні конференції – наприклад, такі як Африканська конференція розслідувальної журналістики, спонсорована Університетом Вітса в Йоганнесбурзі. Перша глобальна конференція відбулася у Копенгагені у 2001 році; наступні конференції відбулися у Копенгагені (2003), Амстердамі (2005), Торонто (2007), Ліллехаммері (2008), Женеві (2010), Києві (2011) та Ріо-де-Жанейро (2013), Ліллехаммері (2015), Йоганнесбурзі (2017) і Гамбурзі (2019). 

На Київській конференції делегати вирішили створити тимчасовий секретаріат, щоб ефективніше готуватися до конференцій GIJN та нарощувати свій потенціал для підтримки журналістських розслідувань у всьому світі. Секретаріат офіційно розпочав свою роботу в лютому 2012 року; його виконавчим директором є Девід Каплан. Виконавчий директор та секретаріат підзвітні Раді GIJN, що складається з членів, які обираються представниками організацій-членів GIJN.

У 2014 році мережа GIJN була зареєстрована як некомерційна корпорація у штаті Меріленд, США. У липні 2015 року податкова служба США затвердила GIJN як некомерційну організацію типу 501(c)(3), звільнивши її від сплати податків і надавши їй можливість отримувати неоподатковувані пожертвування.

Наші ключові документи:

Правила передруку матеріалів GIJN

Лист IRS про статус звільненої від податків організації

Статут GIJN

Політика GIJN щодо конфлікту інтересів

Політика відсутності дискримінації в GIJN

Внутрішні правила GIJN

Політика GIJN щодо інформаторів

Регламент GIJN

Щорічні податкові декларації за формою 990