Конкурс на міжнародні нагороди «Проливаючи світло» 2023 року завершено (Global Shining Light Award – #GSLA23). Про перші результати дізнайтеся тут.
Кожні два роки Глобальна мережа журналістів-розслідувачів вручає Global Shining Light Award – унікальну нагороду, яка відзначає журналістські розслідування в країнах, що розвиваються чи перехідних країнах, проведені під загрозою, тиском або у важких умовах. Після паузи під час пандемії ми раді відродити цей конкурс, який охоплюватиме період з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2022 року.
Цього року буде дві категорії нагород: малі й середні медіа (організації зі штатом до 20 осіб, включно з фрілансерами) та великі медіа (організації зі штатом понад 20 осіб). Переможці отримають почесний знак, 2500 доларів США та запрошення на Глобальну конференцію журналістів-розслідувачів у вересні 2023 року в Ґетеборзі, Швеція, щоб отримати нагороду перед сотнями своїх колег з усього світу.
У зв’язку з великою кількістю заявок, ми просимо вас надсилати не вкладені файли, а онлайн-посилання на ваші роботи. Якщо ваше розслідування не має загальнодоступного посилання, ви можете завантажити свій документ на такі платформи, як Google Drive або Dropbox, і відправити лінк за адресою – shininglightaward@gijn.org. У випадку виникнення якихось проблем, надішліть нам повідомлення на цю ж електронну пошту. Якщо матеріали були опубліковані або транслювалися мовами, відмінними від англійської, надайте, будь ласка, переклад або детальне резюме англійською – для друкованих та онлайн матеріалів, а для аудіо та відео – текстову розшифровку англійською мовою.
Конкуренція висока. У 2019 році ми отримали 291 заявку. Наше журі було вражене високою якістю цих робіт. З дванадцятьох фіналістів – обрали переможців, яким присудили три премії та дві особливі відзнаки.
Дедлайн для подачі заявок: 28 лютого 2023 року.
Рекомендуємо подавати заявки на участь у конкурсі через онлайн-форму. Будь-які питання щодо нагород можна надсилати на електронну пошту shininglightaward@gijn.org.
Передісторія
Щороку у світі гинуть десятки журналістів та працівників ЗМІ. Сотні – зазнають нападів, опиняються у в’язниці чи під загрозою лише за те, що роблять свою роботу. Багато з цих утисків свободи слова відбуваються в країнах, що розвиваються, часто – під час збройних конфліктів. Є ціла низка міжнародних нагород, якими відзначають людей, які зазнали загроз, відстоюючи своє право на свободу слова.
Аналізуючи атаки на представників ЗМІ, ми відстежуємо ще одну тенденцію. Дедалі більше журналістів вбивають, а ЗМІ зазнають утисків, тому що вони проводять журналістські розслідування – оприлюднюють незручну правду, проливають світло на системну корупцію, а також забезпечують прозорість і підзвітність у суспільствах, які прагнуть демократії та розвитку. За даними Комітету із захисту журналістів, щороку гине стільки ж кореспондентів, які викривають корупцію та політиків, як і тих, хто висвітлює бойові дії.
Від імені глобальної спільноти журналістів-розслідувачів, GIJN рада відзначити та нагородити сміливих журналістів за їхню роботу. Докладніше про попередніх переможців та їхні чудові розслідування читайте нижче.
Категорії
Нагороду може отримати журналіст, команда журналістів або ЗМІ, які провели та опублікували (випустили в ефір), незалежне журналістське розслідування, яке відповідає таким критеріям:
- Розслідування пов’язане з країнами, що розвиваються або країнами перехідного періоду.
- Розслідування опубліковано або вийшло в ефір з 1 січня 2021 року до 31 грудня 2022 року.
- Відповідає жанру журналістського розслідування.
- Розслідування розкриває проблему, неправомірні дії чи корупційну схему, які становлять серйозну загрозу суспільному благу.
- Розслідування проводилося під загрозою арешту, позбавлення волі, насильства щодо журналістів чи членів їхніх сімей або супроводжувалося тиском та залякуванням.
Категорії нагород
- Малі та середні ЗМІ (організації зі штатом до 20 осіб, включно з фрілансерами).
- Великі медіа (організації зі штатом понад 20 осіб).
Журі
Міжнародне журі, яке складається з експертів у галузі журналістських розслідувань, визначить переможця. Журі на власний розсуд може вибрати більше одного переможця для відзначення блискучої роботи.
Щоб подати заявку, натисніть кнопку нижче.
Увага! Заповнити форму потрібно англійською мовою!
Переможці минулих років
Переможці 2019
Невеликі ЗМІ
Переможець
«Автомийка» (“Lava Jato”) та «Білі комірці» (“Lava Juez”), IDL-Reporteros (Peru+).
Команда: Для серії «Автомийка»: Gustavo Gorriti, Romina Mella, Hernán P. Floríndez, Rosa Laura, Margot Desautez. Для серії «Білі комірці»: Gustavo Gorriti, Romina Mella, Hernán P. Floríndez, Rosa Laura, Margot Desautez, Patricia Mayorga, Cruz Silva, Luis Miguel Purizaga.
IDL-Reporteros в Перу стало одним із перших медіа, що повідомило про хабарі бразильської будівельної компанії Odebrecht та її складну корупційну мережу, яку прокурори назвали «Операція Lava Jato» («автомийка» у перекладі з португальської). Ця корупційна схема відмивання грошей охопила багато країн у Латинській Америці, залучивши президентів, урядовців та політиків. Продовжуючи наполегливо розкопувати цю справу, журналісти IDL-Reporteros виявили ще одну важливу історію: корупцію на найвищому рівні в судовій системі Перу. Їхня серія «Білі комірці» спонукала державу провести структурні реформи в системі правосуддя.
Спеціальна відзнака журі «За професійну майстерність»
«Спекулянти», Africa Uncensored (Південний Судан).
Команда: John-Allan Namu, Elijah Kanyi, Samuel Munia.
Цей документальний фільм із трьох частин проливає світло на те, як деякі представники еліти Південного Судану отримували вигоду з громадянської війни, роблячи інвестиції до Кенії та інших країн Східної Африки. Розслідування виявляє, як ці люди переказували кошти та отримували зброю, маючи підтримку урядових та військових чиновників, бізнесменів та фінансових установ сусідніх країн.
Великі медіа
Перше місце розділили розслідування
«Вбивство у Манілі», Rappler (Філіппіни).
Команда: Patricia Evangelista, Carlo Gabuco, Lian Buan, Rambo Talabong, Chay Hofileña.
Ця серія розслідувань розповідає про так звану війну з наркотиками, оголошену президентом Родріго Дутерте, яка забрала життя десятків тисяч людей за час його президентства – з 2016 року. Шестимісячне розслідування «Рапплера» наводить переконливі докази того, що поліція віддає позасудові вбивства «на аутсорсинг» – бандам «дружинників».
#GuptaLeaks, Daily Maverick (Scorpio investigative unit), amaBhungane Centre for Investigative Journalism, News24, OpenUp, та Finance Uncovered (Південна Африка).
Команда: Adi Eyal, Adriaan Basson, Angelique Serrao, Antoinette Muller, Branislav “Branko” Brkic, Craig McKune, Lester Freamon (псевдонім), Lionel Faull, Marianne Thamm, Micah Reddy, Pauli van Wyk, Pieter-Louis Myburgh, Rebec Richard Poplak, Sally Evans, Stefaans Brümmer, Stephen “Sam” Sole, Susan Comrie, Tabelo Timse.
Спільне розслідування ґрунтується на великому витоку даних із бізнес-імперії сім’ї Гупта – величезній кількості електронних листів трьох братів, які переїхали до Південної Африки з Індії у 1990-х роках. Серія розслідувань показала, як сім’я Гупта практично захопила всю південноафриканську державу, переказуючи державні гроші на рахунки своїх компаній. Це стало можливим завдяки наближеності сім’ї до колишнього президента Джейкоба Зуми, який пішов у відставку невдовзі після того, як були опубліковані дані витоку.
Спеціальна відзнака журі «За професійну майстерність»
«Азербайджанський ландромат», Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) у співпраці з іншими міжнародними медіа (Азербайджан).
Команда: Ilgar Agha, Roman Anin, Anna Babinec, Sophie Balay, Attila Biro, Jan Bratanic, Anuška Delić, Ricardo Ginés, Pavla Holcová, Khadija Ismayilova, Elena Loginova, Miranda Patrucić, Madina Mammadova, Paul Radu, Atanas Tchoban Carole Kerbage, Dragana Peco, Nadia Shiyyab, Friedrich Lindenberg, Amy Guy, Lion Summerbell, Ilya Lozovsky, Jody McPhillips, Paul Radu, Drew Sullivan, Birgit Brauer, Lejla Čamdžić, Roxana Jipa, Ana Poenariu, undisclosed Azerbaijani journalists.
Це спільне транскордонне розслідування виявило, як правлячі еліти в Азербайджані збагачувалися на складних операціях з відмивання грошей та фальсифікації. Банківська звітність показала, що через чотири зареєстровані у Великій Британії підставні компанії за два роки пройшло близько 2,9 мільярда доларів.
Переможці 2017
Перше місце розділили розслідування
«Масові позасудові вбивства на південному сході Нігерії» та «Як прихильники республіки Біафра координували масову різанину», Premium Times, Нігерія (2016).
Журналіст: Еммануель Майа, редактор: Мусікілу Моджед.
Під час розслідування, яке Еммануель Майа проводив два місяці, було знайдено масові поховання, які підтверджували звинувачення проти поліції та армії у перевищенні влади та позасудових вбивствах представників етнічних громад. Розслідування містило докази, які правозахисні організації закликали використовувати для проведення незалежного розслідування, а представники збройних сил оголосили про внутрішнє розслідування отриманих фактів.
«Проєкт №1», канал Beladi TV, Ірак (2016),
Розслідування: Асаад Аль-Залзалі; Фільмування: Таер Халіх.
Коли зникли 200 мільйонів доларів, які призначалися на фінансування державних шкіл в Іраку, журналіст Аль-Залзалі відстежив рух грошових коштів і знайшов їх у банку в іншій країні. Розслідування показало масштаб корупції в міністерстві освіти Іраку, внаслідок чого було винесено обвинувальний вирок і половина коштів повернулася до бюджету.
Спеціальна відзнака журі «За професійну майстерність»
«Смерть на експорт», Балканська мережа журналістів-розслідувачів та Центр з розслідування корупції та організованої злочинності (2016).
Журналісти: Lawrence Marzouk, Ivan Angelovski та Miranda Patrucic у співпраці з Atanas Tchobanov, Dusica Tomovic, Jelena Cosic, Jelena RISE Moldova, Pavla Holcova, Stevan Dojcinovic та Pavle Petrovic. Редактори: Drew Sullivan, Jody McPhillips, Rosemary Armao, Gordana Igric and Anita Rice (Balkan Investigative Reporting Network та Organized Crime and Corruption Reporting Project).
Спільне розслідування виявило канал постачання зброї між Центральною та Східною Європою та Близьким Сходом на суму 1.2 мільярди євро. Як встановили журналісти, потік зброї фінансувався Саудівською Аравією, Йорданією, ОАЕ та Туреччиною, а зброю незаконно передавали екстремістським групам, зокрема ІДІЛ.
Після публікації розслідування, Європейський Союз заявив про моніторинг потоків зброї та кілька країн переглянули свою політику щодо цього питання.
«Документи Гуджарат: Анатомія Приховування Фактів», незалежна публікація, Індія (2016).
Журналістка Rana Ayyub дев’ять місяців працювала під прикриттям, щоб зібрати докази причетності посадовців до масових заворушень у провінції Гуджарат у 2002 році. Внаслідок заворушень загинули щонайменше 1000 мусульман. Коли один із фігурантів розслідування став кандидатом на пост прем’єр-міністра країни, індійські ЗМІ злякалися й відмовилися публікувати її розслідування. Попри залякування та стеження, Rana Ayyub самостійно опублікувала матеріали розслідування про причетність вищих посадових осіб до заворушень.
Переможці 2015
Перше місце поділили розслідування
Журналісти: Miranda Patrucic; Dejan Milovac; Stevan Dojcinovic; Lejla Camdzic, Drew Sullivan, Jody McPhillips, Rosemary Armao (Organized Crime and Corruption Reporting Project).
Протягом року журналісти розслідували, як колись недоторканний прем’єр-міністр Міло Джуканович та його сімейний банк співпрацювали з урядом, організованою злочинністю та бізнесом. Це зовсім не схоже на ідеальну модель кандидата в ЄС – Чорногорія справляє враження мафіозної держави.
Журналісти: Mauri König з Albari Rosa та Diego Antonelli (Бразилія); Martha Soto (Колумбія); і Ronny Rojas (Costa Rica), Gazeta do Povo (Бразилія).
П’ятимісячне розслідування показало, як контрабанда цигарок у деяких частинах Латинської Америки стала більш прибутковим нелегальним бізнесом, ніж марихуана та кокаїн. Ця незаконна торгівля видозмінює геополітику організованої злочинності в Південній Америці, а її нитки тягнуться до президента Парагваю Орасіо Картеса.
Спеціальна відзнака журі «За професійну майстерність»
Журналісти: Дмитро Гнап; Анна Бабінець, Влад Лавров; Олександр Акименко; Катя Горчинська; Наталя Седлецька; Олег Хоменок; Марія Землянська; Леся Іванова; Максим Опанасенко; Катерина Каплюк; Денис Бігус (Україна).
У дні хаосу революції 2014 року в Україні імпровізована команда журналістів об’єдналася, щоб врятувати 25000 документів, майже знищених президентом, який втік з країни. Їхня робота задокументувала незвичайну історію корупції та стала доказом у кримінальних справах проти Януковича та його спільників за розкрадання мільйонів доларів.
Більш детальна інформація про фіналістів 2015 – тут, а відео тут.
Переможці 2013*
Журналісти: Khadija Ismayilova, Nushabe Fatullayeva, Pavla Holcova, і Jaromir Hason у співпраці з Organized Crime and Corruption Reporting Project, Radio Free Europe, Czech Center for Investigative Journalism.
Історія розкрила махінації сім’ї президента Ільхама Алієва, яка збагачувалася на оборудках з видобутку золота. Команда розслідувачів показала, як сім’я використовувала консорціум у Великій Британії та три офшорні компанії як прикриття своїх бізнес-операцій.
Спеціальна відзнака журі «За професійну майстерність»
Журналіст: Umar Cheema, Center for Investigative Reporting in Pakistan.
Журналіст Umar Cheema отримав та проаналізував податкові звіти президента та всіх 446 членів парламенту Пакистану. Згідно з його розслідуванням, майже 70% законодавців не сплачували податки. Ця історія викликала дискусію в Пакистані – країні, яка страждає від одного з найнижчих у світі рівнів доходів до бюджету.
Переможці 2011
Журналісти: James Alberti, Katia Brembatti, Karlos Kohlbach, Gabriel Tabatcheik, Gazeta do Povo та PRC Television, Бразилія.
Журналісти витратили два роки на створення бази даних, щоб показати, як законодавчі збори штату Парана систематично розкрадали $400 млн державних коштів. В результаті розслідування у 2010 році 30 000 людей вийшли на вулиці з антикорупційними протестами й було відкрито понад 20 кримінальних проваджень.
Переможці 2010
Investigating the Economic Structure Behind the Moldovan Regime
Журналісти: Vitalie Calugareanu (Молдова), Vlad Lavrov (Україна), Stefan Candea (Румунія), Dumitru Lazur (Молдова), and Irina Codrean (Молдова).
Журналісти розслідували зловживання владою експрезидент Молдови. Вони отримали інформацію про приватну власність Вороніна за 1996-2009 та показали, як він використав службове становище, створюючи монополію для свого сімейного бізнесу.
Переможці 2008
Gangsterism and the Faulty Legal System
Журналіст: Sonali Samarasinghe (Шрі Ланка).
Журналістка розслідувала, як міністр користувався своїми зв’язками та впливом на прем’єр-міністра, щоб тиснути на ЗМІ та судову систему. Samarasinghe була змушена покинути країну після того, як її чоловіка вбили, та її власне життя опинилося під загрозою.
Переможці 2007
Журналісти: Paul Christian Radu and Sorin Ozon, Romania Centre for Investigative Journalism; Eldina Pleho and Alison Knezevic, Centre for Investigative Reporting in Bosnia; Stanimir Vlaglenov (Болгарія), and Altin Raxhimi (Албанія).
Проєкт досліджував енергетичну кризу, що викликала масові перебої у подачі електроенергії в Румунії, Боснії, Болгарії та Албанії. Серія розслідувань виявила сумнівні угоди з тіньовими бізнесменами, які працюють на Балканах і обернулися величезними прибутками для енерготрейдерів, але призвели до завищених тарифів на електроенергію для незаможних громадян.
* ПРИМІТКА: Нагороду «Проливаючи світло» у 2013 році спочатку було присуджено двом переможцям. Однак через помилки у матеріалах та інші проблеми у розслідуванні Cato Manor: Inside a South African Police Death Squad Південно-Африканська газета “Sunday Times” у 2018 році зреклося своєї роботи та повернуло всі нагороди, присуджені команді, що стоїть за цією історією. У відповідь GIJN вилучила Cato Manor зі списку переможців Global Shining Light Award.