Глобальна мережа журналістів-розслідувачів (GIJN) є міжнародним центром для журналістів-розслідувачів усього світу. До неї входять 244 некомерційні організації із 90 країн. Десять із них працюють в Україні.
Членами GIJN можуть стати некомерційні, неурядові, громадські та освітні організації, а також їхні еквіваленти, які активно cприяють розвиткові розслідувальної журналістики за допомогою тренінгів або проведення журналістських розслідувань. Докладніше про це читайте в статті про умови членства в GIJN.
Нижче наводимо список українських організацій-членів GIJN. Із початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році більшість із них змістила свій фокус уваги із звичної тематики на розслідування воєнних злочинів.
Bihus.info (ГО «TOM 14») – проєкт журналістських розслідувань, що викриває корупційні схеми українських чиновників. Завдяки роботі журналістів – вдалося викрити сотні корупційних схем, ліквідувати десятки незаконних тендерів, звільнити низку високопоставлених чиновників в Міністерстві оборони, Міністерстві внутрішніх справ, «Укрзалізниці», «Укрпошті» тощо.
Донецький інститут інформації – некомерційна новинна організація. Попри те, що Донецький інститут інформації – це загальний новинний сайт, він спеціалізується також на розслідуванні корупції та створенні аналітичних матеріалів. З 2015 року ДІІ також проводить щорічну конференцію під назвою «Донбас Медіа Форум», що є майданчиком для обговорення нагальних проблем у медіасередовищі.
Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) став провідною українською ГО, що підтримує журналістські розслідування в Україні. Починаючи з 2007 року, він проводить тренінги з журналістики і медіаправа, а також юридичні консультації, допублікаційну перевірку, і захищає журналістів у судах. ІРРП підтримує мережу українських журналістів-розслідувачів, організовує щорічні всеукраїнські конференції для журналістів-розслідувачів, а також сприяв проведенню 7-ї Глобальної конференції журналістських розслідувань у Києві у 2011 році.
Кримський центр журналістських розслідувань – медійний проєкт кримських ГО «Інформаційний пресцентр» (IPC) та «Кримський центр розслідувальної журналістики» (Кримський ЦЖР). Редакція Центру журналістських розслідувань тимчасово до деокупації Криму працює у Києві.
Миколаївський центр журналістських розслідувань (NikCenter) – незалежна громадська організація на півдні України, яка займається журналістськими розслідуваннями. NikCIR зосереджується насамперед на викритті корупції та судових провадженнях.
Наші Гроші – це заснована у 2011 році некомерційна організація, яка займається ґрунтовним аналізом державних закупівель в Україні, досліджує діяльність державних службовців і політиків. Матеріали «Наших Грошей» призвели до скасування десятків непрозоро проведених тендерних процедур, що зекономило мільярди доларів у державному бюджеті.
NGL.media (до липня 2023 року «Наші гроші. Львів») – незалежний центр журналістських розслідувань, заснований громадською організацією «Львівська група». Видання висвітлює корупційні схеми в державних установах, використання державних коштів, незаконне будівництво, порушення екологічного законодавства та резонансні судові справи. З 2022 року команда розслідує воєнні злочини, скоєні російськими військовими в Україні.
Слідство.інфо – це український розслідувальний проєкт, який фокусується на корупції в політиці та судовій системі, а також на воєнних злочинах. Команда виготовляє документальні фільми-розслідування, спецрепортажі, записує блоги та долучається до міжнародних розслідувальних проектів.
Texty.org.ua – це онлайн-платформа, яка сприяє прозорості та підзвітності, розвиваючи якісну журналістику та журналістику даних, що передбачає аналіз та представлення великих даних у цікавій та комплексній формі, зокрема у вигляді інтерактивної інфографіки та вебдодатків.
Четверта влада (ГО «Рівненське агентство журналістських розслідувань») – це неприбуткова організація, працює у місті Рівне та Рівненській області. З 2006 року «Четверта влада» досліджує державні закупівлі та діяльність органів місцевої влади.