В умовах війни в Україні місцеві журналісти й ЗМІ потребують підтримки. Після початку повномасштабного вторгнення цей запит відчувається ще гостріше, адже деяким редакціям довелося евакуюватись у безпечніші місця або ж працювати в окупації.
GIJN зібрала інформацію про актуальні проєкти та програми, що пропонують допомогу журналістам у складних ситуаціях. Нижче ви знайдете список організацій, які надають фінансову підтримку, психологічні консультації, засоби захисту й зв’язку для роботи під час війни, пропонують тренінги з фізичної та цифрової безпеки, допомагають з релокацією всередині країни або з виїздом за кордон.
Підтримка журналістів, які працюють в умовах війни
Центри журналістської солідарності – це мережа, створена Національною спілкою журналістів України (НСЖУ) для допомоги працівникам ЗМІ під час повномасштабної війни. Будь-який український журналіст може відвідати центр особисто або звернутися – через онлайн-форму.
Центри журналістської солідарності пропонують:
- надати в користування професійну техніку;
- виплатити разову екстрену матеріальну допомогу за обґрунтованим зверненням;
- консультації щодо виїзду з окупованих територій та за кордон;
- тренінги та інші навчальні заходи;
- надати в користування українським та іноземним журналістам засоби захисту: бронежилети, шоломи й тактичні аптечки. Подати заявку на отримання захисного спорядження можна тут.
Як зазначають на сайті НСЖУ, Центри журналістської солідарності, які водночас слугують коворкінгами, знаходяться у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі. На сайті спілки ви можете знайти адреси центрів та контакти їхніх координаторів у згаданих містах.
2402 Fund – фонд термінової підтримки журналістів в Україні, заснований Zaborona Media Europe MTÜ за підтримки кількох організацій – Заборона, ACOS Alliance, CPJ, Free Press Unlimited, Rory Peck Trust, Saint Javelin, UAPP.
Організація обіцяє надавати:
- бронежилети та шоломи безкоштовно;
- супутникові телефони Iridium та комунікатори Zoleo редакціям і фрілансерам в користування або у власність;
- аптечки від North American Rescue або SAM, обладнані відповідно до стандартів американського TCCC (надання допомоги пораненим в умовах бойових дій);
- евакуацію з небезпечного місця;
- допомогу з релокацією родини в Європу (Естонія).
Фонд 2402 анонсує регулярне проведення тренінгів з тактичної медицини, виживання в бойових умовах, оцінки ризиків і цифрової безпеки. А також ця організація обіцяє допомогу з оцінкою ризиків редакцій. Надсилайте свій запит на підтримку через форму звернення.
Інститут масової інформації (ІМІ) повідомляє про 10 регіональних медіахабів для підтримки журналістів.
Обіцяють, що хаби «Медіабаза» працюватимуть в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Кіровоградській, Запорізькій, Дніпропетровській, Харківській, Полтавській, Чернігівській та Житомирській областях.
Хаби є ресурсними центрами для місцевих журналістів й тих, хто відвідує області для висвітлення подій. Там можна взяти в оренду захисне обладнання, скористатися інтернетом. Також хаби є майданчиком для проведення тренінгів, дискусій, місцем для комунікацій. Де саме знаходяться ці хаби, ви можете спитати через Facebook-сторінку Медіабази або ж зв’язатися з координатором проєкту Павлом Лісніченком.
Екстрений фонд порятунку українських регіональних медіа був заснований на початку повномасштабної війни в Україні Media Development Foundation (MDF) з метою зберегти екосистему місцевих ЗМІ. Фонд пропонує комплекс рішень для медіа, які зазнають найкритичніших змін через нестачу ресурсів, фінансування, неможливість виконувати свої обов’язки тощо. Фонд повідомляє, що вже надав термінову допомогу більш ніж 60 редакціям.
Основні напрямки підтримки:
- контент – аналіз редакційних процесів і перелаштування під актуальні потреби аудиторії та запуск нових продуктів на постійній основі;
- менеджмент – оптимізація роботи ЗМІ в регіонах, визначення чітких пріоритетів та навчання ведення роботи в нових умовах;
- дистриб’юція – оновлення системи маркетингу та дистрибуції в умовах війни.
Програма невідкладної підтримки медіа під час війни – це проєкт, який Львівський медіафорум реалізовує разом з донорами з лютого 2022 року.
Як зазначають на сайті LMF, українські редакції та журналісти можуть отримати:
- робоче місце у хабі у Львові та техніку для роботи;
- спорядження індивідуального захисту;
- фінансову підтримку для оплати хостингу та виготовлення контенту;
- допомогу з розблокування сторінок у Facebook, Instagram та Twitter;
- консультації з кібербезпеки, захист сайтів.
Щоб отримати допомогу, надішліть запит на пошту info@lvivmediaforum.com. У темі свого листа вкажіть – «Програма невідкладної підтримки медіа: запит від (вкажіть назву ЗМІ)». Відповідь від організації має надійти протягом трьох робочих днів.
Психологічна допомога
Програма пропонує безкоштовні психологічні консультації постраждалим від війни журналістам та іншим працівникам медіа. За детальною інформацією можете звертатися до Юлії Пієвської за тел: +380 50 305 91 69 або електронною поштою: pievskaya@gmail.com.
Екстрена допомога з цифрової безпеки
NADIYNO – онлайн-платформа з цифрової безпеки. «Інтерньюз-Україна» реалізовує цю ініціативу в партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України за підтримки Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади (GAC) через eQualitie Inc.
Сайт містить базу знань та розділи з цифрової безпеки в умовах війни, які пояснюють як захистити свої пристрої від злому та шахрайства. На зазначеному ресурсі можна знайти інформацію з таких питань:
- як заборонити згадувати себе на фото чи в чужих дописах Facebook,
- який другий фактор краще вибирати при налаштуванні двофакторної авторизації,
- як повністю видалити Viber на телефоні;
- чому в умовах окупації Threema краще за Signal.
Також можна звернутися за консультацією до фахівців з цифрової безпеки, які чергують на гарячій лінії в робочі дні з 8.00 до 22.
Лабораторія цифрової безпеки допомагає українським журналістам консультаціями та аудитами з цифрової безпеки, забезпечуючи захист акаунтів та пристроїв. Отримати пораду та допомогу можна написавши листа на адресу: dslua@dslua.org.
Додаткові ресурси
Необхідні кроки для журналістів у екстрених ситуаціях.